Jak oszczędzać czas będąc fizjoterapeutą? [5 sposobów!]

Jak oszczędzać czas będąc fizjoterapeutą? [5 sposobów!]

Fizjoterapeuci to jedna z najbardziej zapracowanych i zabieganych grup zawodowych. Ciągle brakuje im czasu i mają mnóstwo spraw na głowie, a życie w takim zamęcie może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Co zrobić, żeby mieć więcej czasu? Jak planować swój codzienny dzień pracy? Czy istnieją narzędzia, które mogą usprawnić codzienną pracę w gabinecie?

1. Analizowanie i dobre planowanie to podstawa!

Wiele osób bardzo chaotycznie podchodzi do planowania swojej pracy lub nie robi tego wcale. Z tego powodu sporo czasu przecieka im między palcami, a przecież można by było go wykorzystać na chwile z rodziną lub relaks. Warto przeanalizować, co robisz podczas standardowego dnia pracy lub wziąć pod uwagę nawet cały tydzień. W taki sposób łatwo zauważysz, gdzie ucieka Ci najwięcej czasu i czy można coś z tym zrobić. Może problemem jest czasochłonne umawianie pacjentów? Albo spędzasz dużo czasu podczas uzupełniania dokumentacji medycznej, a da się to zrobić w o wiele prostszy sposób? W przypadku dokumentacji dobrą metodą jest stworzenie szablonów dla różnego typu wizyt. Dzięki temu nie trzeba ciągle wpisywać tego samego, a wystarczy tylko przekopiować już istniejącą treść.

2. Program usprawniające pracę w gabinecie fizjoterapeuty

Świat idzie cały czas do przodu, więc warto korzystać ze wszystkich nowości, które mogą ułatwić Ci codzienną pracę. Jednym z takich narzędzi są programy przeznaczone do obsługi gabinetu fizjoterapeuty np. portal eFizjoterapia.pl. Mając konto na naszej stronie, dostajesz dostęp do prostej w wypełnianiu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej (od 1 stycznia 2020 r. wszyscy fizjoterapeuci muszą już prowadzić dokumentację medyczną w tej formie!), dzięki czemu szybko i sprawnie załatwisz tę formalność po wizycie każdego pacjenta. Co więcej, eFizjoterapia umożliwia każdemu fizjoterapeucie utworzenie własnego Kalendarza Wizyt Online, dzięki czemu pacjenci mogą rejestrować się sami, a Ty zaoszczędzisz czas na odbieranie telefonów i tradycyjne zapisywanie wizyt. Znasz ten problem kiedy trzeba odezwać się do każdego pacjenta, czy na pewno pojawi się na umówionej wizycie? Korzystając z naszego systemu, możesz o tym zapomnieć – takie przypomnienia zostaną wysłane automatycznie, a osoby, które potwierdzą wizytę, będą widoczne w Twoim kalendarzu. Używanie najnowszych technologii to jeden z najlepszych sposobów na oszczędzanie czasu podczas codziennego planowania pracy w gabinecie.

3. Delegowanie zadań

Wiele osób nie potrafi przekazać swoich zadań innym, bo uważają, że wszystko zrobią najlepiej. Też tak masz? Warto zacząć to zmieniać i zacząć więcej delegować. Może się to również wiązać ze zleceniem jakiegoś zadania komuś, kto jest ekspertem w swojej dziedzinie. Taka metoda gwarantuje, że zadanie zostanie zrobione szybciej i rzetelniej niż kiedy laik musiałby się nad tym głowić. Dobrym przykładem jest tutaj np. zrobienie strony internetowej dla fizjoterapeuty. Warto przekalkulować sobie, czy bardziej opłacalne będzie zlecenie tego profesjonaliście, czy męczenie się nad tym samemu. Przecież w tym czasie można pomóc swoim pacjentom albo spędzić cenny czas z rodziną.

4. Działaj sprytnie!

Przyjrzyj się, czy podczas Twojej pracy nie tracisz dużo czasu na tzw. rozpraszacze. Zaglądanie do mediów społecznościowych, sprawdzanie skrzynki mailowej czy zbyt długie umawianie każdego pacjenta może sprawić, że czas zacznie przeciekać Ci przez palce. W tym ostatnim przykładzie można posiłkować się Kalendarzem Wizyt Online od eFizjoterapii, dzięki któremu pacjenci będą mogli rejestrować się samodzielnie. Wystarczy tylko, że udostępnisz go swoim pacjentom np. na swojej stronie internetowej.

Jeżeli często masz wiele rzeczy na głowie, możesz posiłkować się robieniem notatek. Mogą to być tradycyjne karteczki albo notatki głosowe np. w telefonie. Dzięki regularnemu zapisywaniu lub nagrywaniu bieżących spraw i zadań do zrobienia oczyścisz głowę i będziesz o wiele wydajniej pracować.

5. Czasem musisz odpuścić!

Pomimo zastosowania wielu sposobów na oszczędzanie czasu w pewnym momencie trzeba po prostu odpuścić. Wielu fizjoterapeutów ma problem z oddzielaniem życia prywatnego od pracy. Tak bardzo chcą pomagać swoim pacjentom, że często zapisują kolejne osoby, mimo że tego dnia postanowili pracować krócej. Na dodatek ciągłe kształcenie się, rozwijanie i uczestnictwo w kursach doszkalających może być wyjątkowo wyczerpujące. Warto postawić dla samego siebie wyraźną granicę i powiedzieć sobie „Stop!”, kiedy się do niej zbliżysz. Aby mieć więcej czasu dla siebie i swoich bliskich trzeba bardzo wyraźnie rozgraniczyć czas w pracy od czasu prywatnego. To również wyjdzie na plus dla samej jakości pracy takiego fizjoterapeuty. Osoby, które się nagminnie przepracowują, szybko zaczynają się wypalać, a wymarzona praca zaczyna być przykrym obowiązkiem zamiast pasją.

Czy dopadło Cię wypalenie zawodowe? Dowiesz się tego z naszego kolejnego artykułu!