Wypalenie zawodowe u fizjoterapeutów

Wypalenie zawodowe u fizjoterapeutów

Pracownicy medyczni bardzo często są narażeni na długotrwały stres. Codzienny kontakt z pacjentami cierpiącymi z powodu różnych dolegliwości oraz ogromna odpowiedzialność mogą po jakimś czasie stać się zbyt przytłaczające. Ten problem dotyczy również fizjoterapeutów. Taki permanentny stres w pracy może w końcu doprowadzić do wypalenia zawodowego. Co zrobić, żeby zawód wybrany z pasji i powołania nie stał się w pewnym momencie przykrym obowiązkiem?

Czy fizjoterapeutom grozi wypalenie zawodowe?

Wszystkie osoby, których życie zawodowe jest związane z pomaganiem innym, są narażone na szybkie wypalenie zawodowe. Wielu fizjoterapeutów jest tak pochłoniętych swoją pracą, że często myli życie osobiste z tym zawodowym. W wolnym czasie, który powinni poświęcić na odpoczynek, swoje pasje i przyjemności, zastanawiają się, komu mogą pomóc i zapominają o swoich potrzebach. Częsty i bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem szczególnie takim, który ma bardzo poważne problemy np. zdrowotne, mocno wyczerpuje psychicznie. Niestety wielu fizjoterapeutów broni się rękami i nogami przed stwierdzeniem, że należą do grupy zawodowej mocno narażonej na wypalenie zawodowe.

Warto zadać sobie bardzo ważne pytanie – czy Twój zawód to dla Ciebie pasja, chcesz cały czas się rozwijać i być najlepszy w swoim fachu oraz czy spędzasz bardzo dużo godzin w gabinecie? Historie wielu fizjoterapeutów są do siebie bardzo podobne. Większość osób decyduje się na ten zawód z powołania, a możliwość pomocy komuś po raz pierwszy jest tak wspaniała, że chce się poczuć tę emocję jeszcze raz, a potem jeszcze więcej razy. Taki wewnętrzny ogień to coś wyjątkowego, ale również dość łatwo jest się w nim spalić. Zdarzyło Ci się kiedyś odwoływać swoje osobiste plany po to, żeby przyjąć pacjenta w niedzielę? Albo późnym wieczorem dojeżdżać do kogoś, kto potrzebuje Twojej pomocy? Nadgodziny to Twój chleb powszedni? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to jesteś na dobrej drodze do wypalenia zawodowego.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Pierwsze symptomy zbliżającego się wypalenia zawodowego to odczuwanie permanentnego stresu i zmęczenia, coraz mniejsze uczucie satysfakcji z wykonywanej pracy oraz częste wrażenie przepracowania i frustracji. Warto też zwrócić uwagę na pojawiające się zaburzenia snu, wahania masy ciała, częste łapanie infekcji, bóle lub zawroty głowy, bóle mięśni czy nawet nudności. Osoba cierpiąca na wypalenie zawodowe często ma obniżony nastrój oraz czuje wyczerpanie emocjonalne i wewnętrzny niepokój. Może pojawić się również niskie poczucie własnej wartości, bezradność, utrata sensu swojej pracy, uczucie porażki, problemy z koncentracją czy brak pomysłów na dalsze pomaganie pacjentom. Ważnym sygnałem jest także zwiększone spożycie kofeiny, palenie coraz większej liczby papierosów dziennie oraz częste sięganie po alkohol, aby zrelaksować się po pracy.

Wszystkich wyżej wymienionych sygnałów nie należy ignorować. Podstawą w zawodzie fizjoterapeuty jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Codzienny kontakt z osobami cierpiącymi na różne dolegliwości i szukającymi pomocy to ogromne wyzwanie, dlatego trzeba czuć się naprawdę dobrze samemu ze sobą, żeby temu podołać. Jeżeli łapiesz się na tym, że budzisz się rano i strasznie nie chcesz iść do pracy, która kiedyś była Twoją ogromną pasją, to jest to bardzo niepokojący sygnał. Nie myślisz już o tym, że chcesz pomagać innym i ciągle się rozwijać, a bardziej w głowie siedzi Ci myśl, kiedy to wszystko się skończy? Nie ignoruj tego! Każdemu mogą zdarzać się gorsze chwile i najważniejsze jest to, żeby w odpowiednim momencie właściwie zareagować na pierwsze sygnały zbliżającego się wypalenia zawodowego.

Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym?

Aby wypalenie zawodowe Cię nie dopadło, musisz zadbać przede wszystkim o równowagę pomiędzy sferą zawodową a osobistą. Zawód fizjoterapeuty jest bardzo ważny, ale nadal to tylko praca! Dlatego postaraj się, żeby fizjoterapia pozostawała w gabinecie i nie zabieraj jej ze sobą do domu po zakończonej pracy lub kiedy chcesz spędzić czas z bliskimi, przyjaciółmi lub na pielęgnowaniu swojej pasji. Na początku to może wydawać się strasznie trudne – przecież fizjoterapia jest bardzo ważną częścią Twojego życia! Warto jednak zadbać, żeby w tym życiu miała ona dla siebie właściwe miejsce i nie spychała na bok innych pasji i potrzeb. Trzeba też sobie uświadomić, że dobry fizjoterapeuta to osoba, która przede wszystkim dba o samego siebie. Jeżeli Twoja kondycja psychiczna i fizyczna nie będzie dobra, to nie będziesz mieć odpowiedniej ilości empatii, cierpliwości i chęci do pomagania pacjentom. Dlatego wyznacz dla siebie czas na odpoczynek, sen, aktywność fizyczną, pielęgnowanie swoich pasji niezwiązanych z fizjoterapią oraz spotkania z bliskimi ludźmi i trzymaj się tego planu, obojętnie jak bardzo by Cię nie kusiło!

Zdrowy kompromis pomiędzy sferą zawodową a czasem osobistym wpłynie pozytywnie na Twoje podejście do codziennej pracy. Nawet ulubioną potrawą można się po czasie znudzić, a czasami mieć na jej widok mdłości. Dlatego nie pozwól, żeby Twoja pasja do fizjoterapii stała się właśnie takim dawniej uwielbianym daniem, na które teraz nie możesz patrzeć. Temat wypalenia zawodowego nie jest miły ani przyjemny. Łatwiej opowiada się o dobrych stronach bycia fizjoterapeutą oraz zaletach tego zawodu. Warto jednak mówić nawet o takich rzeczach, bo są częścią świata fizjoterapii. Jeżeli poczujesz, że praca już zbyt mocno Cię przytłacza, nie wahaj się i umów się na wizytę u psychoterapeuty. Terapia może bardzo pomóc w radzeniu sobie z obciążeniem psychicznym, jakie niesie za sobą wykonywanie zawodu fizjoterapeuty.

Dowiedz się więcej na temat legalnego reklamowania się jako fizjoterapeuta. Poznaj też nowe pomysły na posty w mediach społecznościowych. Dzięki tej wiedzy o wiele szybciej zadbasz o swój marketing i będziesz mieć więcej czasu dla siebie!