Interesujące fakty na temat fizjoterapii

Interesujące fakty na temat fizjoterapii

Fizjoterapia jest czymś, o czym wszyscy wiemy że istnieje. Większość z nas zna przynajmniej jedną osobę, która korzystała z fizjoterapii, a niejednokrotnie sami korzystaliśmy z usług fizjoterapeuty. Sama fizjoterapia może być bardzo pomocna w wielu różnych życiowych dolegliwości, od urazów sportowych, aż do chronicznego bólu. Większość ludzi jednak ma prawdopodobnie tylko ogólny ogląd na temat fizjoterapii oraz pracy samych fizjoterapeutów. Dlatego na tym blogu będziemy przybliżać Tobie drogi czytelniku, temat fizjoterapii oraz wszystkich powiązanych z nią dziedzin terapii, rehabilitacji, a także profilaktyki zdrowotnej.

Pierwsze wzmianki pochodzą z czasów starożytnych. Już Konfucjusz (żyjący na przełomie VI/V w. p.n.e.) w swoich traktatach filozoficznych zwracał uwagę na zależność pomiędzy odpowiednim ułożeniem ciała, a uzyskiwanymi dzięki temu efektami leczniczymi oraz profilaktycznymi. W Europie pierwszym, który świadomie zalecał gimnastykę ciała był lekarz Hipokrates (zwany „Ojcem medycyny zachodniej”), który uważał to za doskonałe uzupełnienie codziennej higieny. Rzymski lekarz Asklepiades (żyjący ok. 129-56 p.n.e.) w stosowanych przez niego terapiach stosował masaże i zalecał kąpiele lecznicze.

W czasach nowożytnych, fizjoterapia zaczęła bardzo mocno zyskiwać na popularności pod koniec XIX w., kiedy to nastąpił szybki rozwój tzw. gimnastyki leczniczej (od której wywodzi się pojęcie fizjoterapii). Po odkryciu choroby Polio (zwanej również chorobą Heinego-Medina), fizjoterapia ruchowa była zalecana jako główna forma terapii. Po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, kiedy to ranni żołnierze oraz weterani wracali do domu w potrzebie rehabilitacji, popularność fizjoterapii rosła bardzo szybko.

Od lat 40 ubiegłego wieku, obserwuje się bardzo dynamiczny rozwój samej fizjoterapii oraz metod fizjoterapeutycznych, takich jak terapia manulna, NDT-Bobath, mt Vojty, PNF itp. Dzisiejszy rozwój techniczny i technologiczny umożliwia rozwój fizykoterapii, która w procesie rehabilitacji wykorzystuje światło (np. laser), prąd (np. elektrostymulacja), pole magnetyczne czy zimnolecznictwo (np. kriokomora). Na dzień dzisiejszy fizjoterapia jest samodzielną nauką, która wraz z medycyną tworzy kompleksowy proces rehabilitacji. Jednak rosnące zapotrzebowanie, rozwój wiedzy oraz mnogość badań naukowych powodują pojawianie się postulatów o zawężenie się specjalizacji i wyodrębnienie np. fizjoterapii neurologicznej, fizjoterapii dziecięcej, fizjoterapii geriatrycznej bądź fizjoterapii sportowej.

Niektórzy uważają, że fizjoterapia jest łatwą pracą dla osób, które lubią sport. Jednak rzeczywistość jest daleka od tego. Fizjoterapeuci w większości krajów muszą mieć co najmniej stopień licencjata, chociaż tak naprawdę niewielu z nich kończy edukację na tym poziomie . Jest to jedna z nielicznych grup zawodowych, która stale się kształci, realizuje specjalistyczne kursy oraz podnosi poziom swojej wiedzy. Głównie dzięki temu proces rehabilitacji stale się rozwija, udoskonala oraz jest coraz skuteczniejszy.

W Polsce fizjoterapia rozwija się z powodzeniem od ponad 30 lat, a z dniem 1 czerwca 2016 zawód fizjoterapeuty został uregulowany ustawą o zawodzie fizjoterapeuty oraz uznany samodzielnym zawodem medycznym. Dzięki temu polscy pacjenci zyskali szerszy dostęp do usług fizjoterapeutycznych oraz mają pewność, że będą to usługi najwyższej jakości.

Do fizjoterapeuty najlepiej udać się po pomoc i poradę w przypadku: problemów ruchowych, bólów pleców, urazów i kontuzji, wad postawy czy po prostu w potrzebie zrelaksowania się podczas masażu. Najłatwiej i najlepiej jest wyszukać fizjoterapeutę na portalu efizjoterapia.pl, sprawdzić jego profil, przeczytać opinie na temat jego pracy i wybrać najlepszego specjalistę do swojego problemu.