Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego. Dlaczego warto?

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego. Dlaczego warto?

Gdy w Twoim życiu pojawia się dziecko, to, jako świeżo upieczony rodzic, pragniesz zrobić wszystko, aby Twoja pociecha była zdrowa, radosna, uśmiechnięta i chcesz dla swojego maluszka jak najlepiej. Podobnie jest w przypadku jego rozwoju ruchowego, emocjonalnego i psychologicznego. Chcesz mieć pewność, że jego rozwój postępuje prawidłowo na każdej płaszczyźnie i zgodnie z jego wiekiem. W końcu to od Ciebie, Rodzica, jest on najbardziej uzależniony. Od Twojej wiedzy, spostrzegawczości, intuicji oraz tak zwanego „szóstego zmysłu” zależy, jak będzie on przebiegał.

W celu zapewnienia sobie komfortu, spokoju oraz poszerzenia Twojej wiedzy na temat związany z prawidłowym rozwojem dziecka tak istotne jest, abyś udał się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego.

Być może jesteś zdziwiony, czytając to. W końcu chodzisz przecież ze swoją pociechą do pediatry, ortopeda robił już USG bioder i wszyscy zgodnie zapewniają, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zapewne tak jest, ale…

Dlaczego udać się z dzieckiem od fizjoterapeuty dziecięcego?

Fizjoterapeuci dziecięcy, którzy na co dzień pracują z niemowlętami i dziećmi, mają za sobą setki, jak nie tysiące, godzin praktyki związanej z rozwojem dziecka i jego prawidłowym ukierunkowaniem. Stale podnoszą również poziom swojej wiedzy, uczestnicząc w specjalistycznych kursach oraz różnego rodzaju seminariach i szkoleniach. To powoduje, że fizjoterapeuci dziecięcy są osobami, które będą w stanie najbardziej obiektywnie ocenić rozwój Twojego dziecka oraz odpowiedzieć na większość Twoich pytań z zakresu pielęgnacji i „obsługi” – zwłaszcza tych najmniejszych, kilkumiesięcznych pociech.

Niejednokrotnie rodzice nieświadomie popełniają drobne błędy, które później mogą mieć swoje przełożenie na rozwój dziecka, niejednokrotnie prowadząc do jego zaburzeń. Przykładem może być noszenie dziecka na rękach. Często usadawiamy je po jednej stronie naszego ciała, zwykle po prawej. Powoduje to, że nasz maluszek, „zwiedzając świat”, odchyla się tylko w jedną stronę, co może prowadzić do asymetrii ciała.

Jednak mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Te drobne niedopatrzenia można w miarę łatwo skorygować. Wystarczy wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, który po pierwsze przeprowadzi specjalistyczną diagnozę rozwojową, po drugie dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać ze swoim dzieckiem również w ramach zabawy. Jeżeli będziesz regularnie pracować, wszelkie niedopatrzenia możesz łatwo skorygować i spowodować tym samym, że Twoje dziecko szybko powróci na ścieżkę prawidłowego rozwoju.

Czego się dowiem?

U fizjoterapeuty dziecięcego dowiesz się, jak pielęgnować Twoje dziecko, tak aby zapewnić mu optymalny rozwój oraz uniknąć pewnych nieprawidłowości. Dowiesz się, jak je układać w pozycji leżącej, na co zwrócić uwagę, kiedy raczkuje, a co jest istotne, gdy siedzi, a potem stawia pierwsze kroki. Uzyskasz wiedzę, jak prawidłowo nosić swoje dziecko, jak je podnosić, a w jaki sposób podawać drugiej osobie. Czasem tak niewielkie zmiany w nawykach mogą stać się istotnym czynnikiem w rozwoju Twojej pociechy i mieć znaczący wpływ na przyszły brak problemów związany z nieprawidłową sylwetką czy wadami postawy.

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, które powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę i dać pierwszy sygnał, że należy niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym:

 • Układanie główki przez dziecko tylko na jedną stronę

 • Różnice w aktywności lewej i prawej strony ciała

 • Układanie się dziecka w literkę C

 • Niechęć do zmiany pozycji lub leżenia na brzuchu

 • Wyginanie się w łuk na brzuchu lub plecach

 • Brak zainteresowania otaczającym go światem

 • Brak podążania wzrokiem za ręką lub zabawką

 • Trudności w czynnościach pielęgnacyjnych

 • Jakiekolwiek inne zachowania, które budzą Twoje wątpliwości

Dlaczego warto?

Bez względu na fakt, czy jakieś zachowanie Twojego dziecka budzi wątpliwości czy po prostu chcesz zasięgnąć specjalistycznej wiedzy, udając się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego, możesz mieć pewność, że to spotkanie przyniesie same korzyści, ponieważ:

 • Otrzymasz rzetelną ocenę rozwoju psychomotorycznego Twojego dziecka

 • Uzyskasz informacje o tym, jak powinien wyglądać Jego prawidłowy rozwój

 • Dowiesz się, co powinno Cię zaniepokoić w rozwoju Twojego dziecka

 • Zdobędziesz wiedzę na temat poszczególnych etapów rozwoju niemowląt i dzieci

 • Otrzymasz wskazówki, jak prawidło pielęgnować i wspomagać rozwój Twojego dziecka

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, drogi Rodzicu, przede wszystkim wzbogaci Twoją wiedzę z zakresu rozwoju Twojego dziecka. Dodatkowo będziesz mógł upewnić się, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, w końcu, jak to ujął Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.