Nawyki. To się wyrabia!

Nawyki. To się wyrabia!

Dzisiaj na naszym blogu poświęcimy kilka słów nawykom. Dotyczą one każdej żyjącej osoby na świecie. Nie tylko mamy swoje nawyki, ale także jesteśmy „odbiorcami” nawyków osób, które żyją obok nas. Prostym przykładem może być sytuacja, w której mamy wspólnie żyjące dwie osoby. Załóżmy, że jedna z nich nie pracuje. Osoba pracująca wstaje codziennie o tej samej godzinie, druga, choć nie musi, budzi się o tej samej godzinie i przygotowuje kawę i wspólne śniadanie. Takie zachowanie świadczy zarówno o uczuciach, jak i pewnym nawyku, który z czasem w sobie wyrobiliśmy. Według definicji nawyk jest po prostu zautomatyzowaną czynnością jaką nabyliśmy poprzez powtarzanie. Najczęściej jest tak, że robimy to nieświadomie, a większość nawyków wyrobiliśmy zupełnie przypadkiem.

Ile trwa wyrobienie nawyku?

Pojęcie pętli nawyku zostało przedstawione przez Charlesa Duhiga w książce „The power of habit”.
Pętla składa się z 3 elementów:
– Wskazówki
– Zwyczaju
– Nagrody
Każdy z tych elementów występuje bezpośrednio po sobie. Wskazówka to okoliczności, które występują w naszym otoczeniu np. sytuacja stresowa. Zwyczaj, to reakcja na wskazówkę np. zapalenie papierosa, sięgnięcie po jedzenie itp. Nagroda to stan po zrealizowaniu zwyczaju.

Jak zmieniać/wyrabiać nawyki?

Żeby zmienić nasze przyzwyczajenie musimy rozróżnić i rozpoznać elementy pętli. Na przykład jeżeli naszym nawykiem zaraz po przebudzeniu jest zapalenie papierosa, to możemy założyć, że wskazówką jest przebudzenie, zwyczajem odpalenie papierosa, a nagrodą wypalenie go np. przy kawie. W tym konkretnym przypadku możemy zmienić nawyk poprzez zastąpienie go innym. Zamiast sięgać po papierosa, zmieńmy kolejność i najpierw wypijmy szklankę wody lub zjedzmy jabłko czy, jeszcze lepiej, pełnowartościowe śniadanie. Podobnie jest z wyrabianiem zupełnie nowych nawyków. Jeżeli chcemy zacząć ćwiczyć, ustalmy sobie, że codziennie po pracy zaraz po powrocie do domu wykonamy kilka przysiadów i pompek. Z czasem same ćwiczenia ich ilość i rodzaj będziemy mogli zmieniać, a taki nawyk na pewno wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.

Nawyki w pracy fizjoterapeuty.

Nawyki jak najbardziej dotyczą także fizjoterapeutów! Mamy tutaj namyśli także nawyki w pracy. Zastanawialiście się kiedyś, czy zawsze przestrzegacie wszystkich reguł związanych z właściwą postawą np. siedząc przy biurku? Jeżeli zdarza się wam podnosić cięższe przedmioty, pamiętacie o prostych plecach? Nawet zwykłe przyjmowanie pacjenta prowadzone jest w otoczce nawyków. Podstawowe dobre maniery i powiedzenie dzień dobry może być nawykiem. Zwróciliście kiedyś uwagę, ile czynności w pracy wykonujecie automatycznie? Jeżeli teraz o tym pomyśleliście, to czy wszystko, co robicie, robicie prawidłowo, czy warto by było wprowadzić do waszego życia zawodowego jakieś zmiany. Może zastanawialiście się nad wprowadzeniem nowych standardów w waszej działalności? W tym przypadku możecie zastosować element pętli i rozpisać nowe wytyczne w taki sposób, aby łatwiej było się do nich przyzwyczaić i wszystkie w prosty sposób wprowadzić w życie.

Warto zmieniać nawyki.

Nawet bez większego zastanowienia stwierdzamy, że warto zmieniać nawyki, zwłaszcza te złe. Wiemy, że każdy z nas ma te swoje drobne minusy, nad którymi może popracować, by je wyeliminować. Największą trudnością będzie przekonanie naszego mózgu, który nie odróżnia złych nawyków od dobrych. Wierzymy jednak, że każdy z was ma na tyle silnej woli i samozaparcia, że uda mu się pozbyć złych przyzwyczajeń i z łatwością wyuczyć się innych, pożytecznych, które wprowadzą nową jakość do waszego życia. Wiecie już, co chcielibyście poprawić w życiu zawodowym i prywatnym?