Kilka słów o zachowaniu tajemnicy zawodowej fizjoterapeuty.
W zasadzie można stwierdzić, że zachowanie tajemnicy na temat tego, co usłyszało się w pracy jest zwykłą przyzwoitością, którą powinno się zachować niezależnie od wykonywanego zawodu. Ile razy zdarzyło się wam usłyszeć rozmowę stereotypowych sąsiadek komentujących wydarzenia z życia tych „spod 3” lub przekazujących swoją „wiedzę” sprzedawcy i na odwrót? Rozmowy u fryzjera? Podobnie. Moralnie jest to postawa, której nie powinno się akceptować, jednak przez lata nikt się temu głośno nie sprzeciwiał (oprócz tych spod 3). Istnieją jednak takie zawody, w których pozyskujemy bardzo wrażliwe (i co więcej prawdziwe) dane na temat różnych osób. W tym przypadku prawo chroni klientów, którzy korzystają z usług przedstawiciela takiej wrażliwej branży. Jednym z takich zawodów jest zawód fizjoterapeuty. Każdy fizjoterapeuta jest zobowiązany zachować tajemnicę zawodową. Zobowiązuje nas do tego w pierwszej kolejności konstytucja w artykule 47, który brzmi:
„Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.”
a także ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, konkretnie artykuł 9 pkt. 3 brzmiący w następujący sposób:
„zachowywać w tajemnicy informacje związane z pacjentem, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;”
Jak widać ustawa o zawodzie fizjoterapeuty kieruje nas do kolejnego aktu prawnego. W rozdziale 4, artykule 14 ustawy o prawach pacjenta dowiemy się, że:
„Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.”
Jak widać powyżej, istnieje szereg przepisów, które regulują i zobowiązują fizjoterapeutę do zachowania tajemnicy zawodowej. Sprawia to, że informacje pozyskane od pacjenta powinny poufne nie tylko ze względów etycznych, ale również prawnych. Co więcej za niedochowanie tajemnicy zawodowej grozi nam kara, którą w najlepszym przypadku odczujemy tylko w naszej kieszeni…
art. 266 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.) „Kto, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”
Jak widać powyżej warto czasem ugryźć się w język i przypadkiem nie ujawnić informacji w takiej formie, aby można je było powiązać z konkretną osobą. Nasze rozmowy z innymi fizjoterapeutami praktycznie zawsze prędzej czy później przejdą na tematy związane z wykonywaną pracą. Rozmawianie o poszczególnych przypadkach jest doskonałym narzędziem do naszego rozwoju. Możemy poznać zdanie innych profesjonalistów i być może spojrzeć na pewne sprawy z innego, wcześniej niebranego przez nas pod uwagę punktu widzenia.
Etyka > Prawo
Choć, jak wykazaliśmy powyżej, do zachowania tajemnicy zawodowej zobowiązuje nas polskie prawo, to jednak nawet gdyby ono nie regulowało takich kwestii, powinniśmy w zawodzie fizjoterapeuty kierować się zasadami etyki. Etykę możemy scharakteryzować jako zbiór norm moralnych, które obowiązują w danym społeczeństwie. Przekłada się to na nasze postępowanie w życiu codziennym, a także, zwłaszcza w przypadku wybranych zawodów, na postępowanie w życiu zawodowym.
Zasady etyczne obowiązujące fizjoterapeutów.
Oprócz zachowania poufności powinniśmy przestrzegać szeregu innych zasad związanych z etyką. Dla każdego fizjoterapeuty najważniejszy powinien być pacjent i jego dobro. Nie powinniśmy wykonywać czynności, które wykraczają poza naszą wiedzę i umiejętności. Może to bardziej zaszkodzić niż pomóc pacjentowi. W sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni, jak możemy dalej pokierować rehabilitację pacjenta, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy aby nie skierować go do innego specjalisty. Nie możemy narażać zdrowia osób, które szukają u nas pomocy. Poszczególne zasady zachowania odnoszące się do etyki zostały opisane szczegółowo w Kodeksie Etycznym Fizjoterapeuty RP. Jeżeli chcecie przypomnieć sobie (wierzymy, że czytaliście go już niejeden raz) brzmienie kodeksu etycznego fizjoterapeuty, znajdziecie go na stronie Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w zakładce dokumenty. Życzymy wam miłej lektury i tego żebyście nigdy nie musieli zastanawiać się, czy wasze postępowanie było nieetyczne! 😉