Podsumowujemy 2019 rok w fizjoterapii!

Podsumowujemy 2019 rok w fizjoterapii!

Rok 2019 już za nami, więc pora zrobić krótkie podsumowanie. Obfitował on w różne ważne i mniej ważne wydarzenia. Zwłaszcza pierwszy stycznia był dla fizjoterapeutów wyjątkowy. Od tego właśnie dnia fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać i, co ważniejsze, planować terapię pacjenta. Dzięki temu spadła na nas dużo większa odpowiedzialność i w większym stopniu to od nas zależy, jakie postępy w rehabilitacji odnotowuje pacjent.

EDM – Elektroniczna Dokumentacja Medyczna.

Również od 1 stycznia zobowiązani jesteśmy prowadzić Elektroniczną Dokumentację Medyczną (EDM). Wokół tego obowiązku narosło sporo mitów gdyż często EDM mylony był z dokumentacją w postaci elektronicznej, której zakres jest dużo szerszy niż obowiązki wynikające z EDM.

Obowiązkowe OC.

1 kwietnia 2019 roku zaczął obowiązywać przepis o obowiązkowym ubezpieczeniu OC dla fizjoterapeutów. Przepis ten wynika bezpośrednio z ustawy z 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Obowiązkowe ubezpieczenie musieli wykupić fizjoterapeuci prowadzący praktykę fizjoterapeutyczną lub podmiot leczniczy. Na fizjoterapeutów zatrudnionych na umowę o pracę nie nałożono takiego obowiązku, ale mogą oni wykupić dobrowolne OC w celu większego zabezpieczenia się przed popełnieniem ewentualnego błędu w sztuce.

Fizjoterapeuta – Sportowiec!

W 2019 roku mogliśmy emocjonować się także wydarzeniami sportowymi, które wyłoniły wśród fizjoterapeutów mistrzów Polski w kolarstwie i bieganiu. Kolarze szosowi rywalizowali 4 sierpnia w Inowrocławiu. Wśród pań zwyciężyła Iwona Marynowska, wśród panów tytuł mistrzowski zdobył Michał Ziułek.

Światowy Dzień Fizjoterapii.

Od 1996 roku 8 września obchodzimy Światowy dzień Fizjoterapii. Według World Confederation for Physical Therapy był on rekordowy pod względem pobranych materiałów dotyczących fizjoterapii, a najczęściej pobieranymi plikami były te w języku polskim.

Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji.

W drugiej połowie września mieliśmy okazję udać się na targi medycyny fizykalnej i rehabilitacji w Łodzi. Podczas targów mogliście zapoznać się ze wszelkimi nowinkami technologicznymi i sprzętem do fizjoterapii. Ponadto targom „towarzyszył” Kongres REHABILITACJA 2019, podczas którego mogliście wziąć udział w szkoleniach prowadzonych przez najlepszych specjalistów w swojej branży.

Strajkujący 2019 rok.

W minionym roku niestety nie obyło się bez strajków organizowanych przez fizjoterapeutów. W maju i we wrześniu walczyliśmy o godne zarobki, adekwatne do wykonywanej pracy i wykształcenia. Strajki nie przyniosły oczekiwanych wyników, a 2 grudnia 2019 roku została podpisana deklaracja o dążeniu do poprawy sytuacji fizjoterapeutów. Podpisały ją Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy „Fizjoterapia”.

Podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa.

Do 31 października każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą musiał ją zarejestrować jako podmiot leczniczy lub praktykę zawodową. Czym różnią się te dwie formy prawne? Najistotniejsze są wymogi, jakie musimy spełnić, wybierając jedną z nich. Przy podmiocie leczniczym napotkamy się na bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące lokalu, który będzie musiał być odebrany przez SANEPID. Przy takiej formie prawnej zapłacimy również wyższe ubezpieczenie, ale będziemy mogli zatrudniać inne osoby. Różnią się one także miejscem rejestracji. Praktykę zarejestrujemy poprzez KIF, a podmiot leczniczy będziemy musieli wpisać do rejestru u wojewody.

Kongresy, konferencje, warsztaty…

Rok 2019 obfitował w wiele spotkań dotyczących szeroko rozumianej fizjoterapii. Jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym kraju był Kongres Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Odbył się w dniach 5-7 grudnia w Pabianicach. Honorowy Patronat objął nad nim Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas kongresu wybrano nowe władze Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Uczestnicy kongresu oprócz wykładów mieli okazję brać udział w warsztatach praktycznych.

Coraz więcej zarejestrowanych fizjoterapeutów.

Według danych KIF pod koniec 2019 roku w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów zarejestrowanych było około 65 tysięcy przedstawicieli naszego wyjątkowego zawodu. Ciekawi jesteśmy, jak ta liczba będzie wyglądała pod koniec 2020 roku.

Kolejny obowiązek – BDO.

Do końca grudnia 2019 roku fizjoterapeuci i podmioty wykonujące działalność leczniczą, które wytwarzają odpady, zostały zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów. Wnioski o wpisanie do rejestru wysyłaliśmy do odpowiedniego ze względu na miejsce prowadzenia działalności urzędu marszałkowskiego. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku ustawodawca przewidział kary nawet do… MILIONA PLN!