O czym fizjoterapeuci powinni mówić starszym pacjentom?
Jako fizjoterapeuci pracujemy z wieloma zupełnie różnymi osobami. Pacjentów możemy podzielić pod kątem różnych kategorii. Jedną z takich kategorii jest wiek pacjenta. Każdy z nas dobrze wie, że zupełnie inaczej rozpoczniemy rozmowę i pracę z dzieckiem, osobą dorosłą czy osobą dorosłą w podeszłym wieku. Na jakie problemy napotykamy najczęściej i jak możemy zachęcić starsze osoby do aktywnego udziału w zajęciach?
Jestem stary i tak mam!
Starsi pacjenci najczęściej zgłaszają się do fizjoterapeuty po przebytym urazie lub chorobie, która ich do tego zmusi. Rzadziej zdarza się, że przychodzą do nas „zapobiegawczo” w momencie, kiedy dopiero zaczynają się ich kłopoty. Spora część osób wszelkie dolegliwości zrzuca na karb wieku. Co więcej nawet nie próbuje z nimi walczyć, tylko uznaje je za oczywistość, co często pogłębia problem. Po części wynika to z braku wiedzy na temat własnego ciała i jego możliwości, nie wspominając już o ogólnej wiedzy na temat zdrowego życia obejmującego odpowiednie i pełnowartościowe diety czy ruch. Aby taka sytuacja uległa poprawie, już dzisiaj powinniśmy jak najlepiej zadbać o edukację najmłodszych, którzy kiedyś również osiągną wiek seniora. Do momentu, kiedy poziom świadomości w społeczeństwie nie wzrośnie, sami powinniśmy uświadamiać naszych rodziców i dziadków na temat możliwości poprawy ich ogólnej kondycji zdrowotnej.
Jak dotrzeć do starszych osób.
Dotarcie do starszych osób jest nieco trudniejsze niż do innych pacjentów. Choć to powoli się zmienia, to jednak seniorzy nadal rzadziej korzystają z internetu, gdzie mogliby znaleźć więcej informacji chociażby na temat fizjoterapii. Na szczęście mamy inne możliwości przekazania wiedzy i informacji takim pacjentom. Jako „nośnika informacji” możemy użyć innych pacjentów. Przygotowując ulotki informacyjne na temat typowych chorób i dolegliwości osób starszych możemy edukować naszych seniorów. Jesteśmy pewni, że pacjent, zwłaszcza taki, któremu pomożemy, chętnie opowie o nas swoim znajomym. Dzięki takim działaniom, oprócz wypełniania misji fizjoterapeuty (niesienie pomocy i edukowanie społeczeństwa), może zdarzyć się tak, że zyskamy dodatkowych pacjentów.
O czym seniorzy nie wiedzą a powinni?
Informujmy naszych pacjentów o możliwościach naszego organizmu . Wydaje się wam, że na starość siły się tylko traci? To zupełnie nieprawdziwa informacja, którą jak najszybciej powinniśmy wybić z głowy naszym pacjentom i seniorom jako ogółowi. Wbrew pozorom w każdym wieku możemy wzmocnić swoją siłę i kondycję. Dzięki dobrze dobranym i dostosowanym do pacjenta ćwiczeniom starsze osoby mogą w imponujący sposób polepszyć swoją siłę i sprawność.
Jak przekonać starsze osoby do ćwiczeń?
Wracamy tutaj do punktu wyjścia. Jak przekonać osobę, która twierdzi, że wiek ma swoje prawa i z pewnymi rzeczami nie można już nic zrobić? Najlepszym wyjściem wydaje się stosowanie języka korzyści i podawanie odpowiednich przykładów. Możemy założyć, jakie obawy mają nasi podopieczni. Wiemy, że starsze osoby narażone są częściej na upadki, które wynikają między innymi z niewystarczającej siły… Chroniczne bóle pleców? Na to też jest rada. W wielu przypadkach operacja lub używanie lekarstw jest po prostu działaniem na wyrost. Może okazać się, że bardzo często wystarczająca będzie fizjoterapia. Ćwiczenia fizyczne pomagają też zapobiegać problemom z pamięcią oraz mogą opóźnić rozwój choroby Alzheimera, nie wspominając nawet o zmniejszeniu ryzyka chorób serca czy osteoporozy. Samodzielność i dobra pamięć, to chyba dla większości seniorów wystarczająca motywacja, żeby zmienić swoje spojrzenie na dostosowane pod ich potrzeby ćwiczenia.