Grupowa fizjoterapia dla mam i dzieci?

Grupowa fizjoterapia dla mam i dzieci?

Pewnie wielu z was ma w swojej ofercie fizjoterapię dla mam i/lub dzieci. Myśleliście kiedyś o tym, żeby stworzyć coś na wzór warsztatów czy nawet zajęć fitness, w których udział brałyby mamy wspólnie ze swoimi pociechami?

Fizjoterapia kobiet po porodzie.

Oczywiste jest, że organizm kobiety w okresie ciąży, a później połogu, przechodzi wiele zmian. Są to zmiany w obszarze anatomii, a także zmiany hormonalne, które wpływają na właściwości tkanki łącznej, stawy czy narządy wewnętrzne. Wiemy też, jak ważne jest dbanie o mięśnie dna miednicy. Odpowiednia profilaktyka poporodowa może zapobiec wielu problemom ze zdrowiem w przyszłości. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o korzyściach wynikających z fizjoterapii dla kobiet w okresie połogu i późniejszym. Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele służby zdrowia we Francji, Niemczech czy Australii. Przeliczyli oni, że zapobieganie osłabienia dna miednicy w postaci rehabilitacji poporodowej jest dużo tańsze niż późniejsze leczenie skutków tej przypadłości. Co więcej, we Francji każda kobieta otrzymuje minimum 10 w pełni refundowanych sesji fizjoterapeutycznych pozwalających szybciej powrócić do formy sprzed ciąży. W tym przypadku możemy mówić o podwójnej korzyści. Ogólny stan zdrowia pacjentek jest na wyższym poziomie, a w służbie zdrowia zostaje więcej środków, które można przeznaczyć na inne cele.

Korzyści dla mam z zajęć grupowych u fizjoterapeuty.

Wiemy, jak ważna jest bliskość matki z dzieckiem. Wspólne zajęcia mogą w znaczący sposób wzmocnić tę więź. Mamy uczęszczające na zajęcia grupowe odczują ulgę, wiedząc, że problemy po porodzie, które je dotykają, nie są takie wyjątkowe i nie są jedynymi mamami, które muszą uporać się z trudnościami. Na zajęciach możemy skupić się nad wzmocnieniem mięśni brzucha, dna miednicy i pomóc uporać się z bólami dolnej części kręgosłupa. Badania wskazują także na to, że uczęszczanie na zajęcia w grupie razem z dziećmi pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, której jedną z przyczyn może być poczucie izolacji po porodzie.

Dobranie grupy do ćwiczeń.

Jednym z problemów, jaki może nas spotkać przy tworzeniu grupy zajęciowej, może być ustalenie zaawansowania grupy. Każdy z nas jest inny. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, poród i połóg. W końcu każda z mam, przed i w trakcie ciąży, prowadziła inny styl życia i inaczej przechodziła poród. Aby dobrać odpowiednie ćwiczenia, dla każdej z nich powinniśmy przed pierwszymi zajęciami przeprowadzić szczegółowy wywiad, dopytując o to, z jakimi dolegliwościami i trudnościami nie mogą sobie poradzić. Jeżeli nie zbierzemy wystarczająco dużej liczby osób do zajęć i będziemy chcieli przeprowadzać je w „mieszanych” grupach, przygotujmy wcześniej indywidualne ćwiczenia dla poszczególnych pacjentek.

Korzyści dla fizjoterapeuty z zajęć grupowych.

Pisząc o zbawiennym wpływie zajęć grupowych, musimy także podnieść kwestię korzyści dla fizjoterapeutów. Dzięki zajęciom w grupie będziecie mogli pomóc większej liczbie osób naraz. W ten sposób zyskacie możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów. Prowadząc ciekawe i pomocne zajęcia dla mam, zagwarantujecie sobie darmową reklamę. Profesjonalnie przeprowadzone zajęcia nierzadko poskutkują tym, że pacjentki będą do was wracały w przypadku kolejnych ciąż lub porodów. Poza tym wasza praca pozytywnie wpłynie na budżet służby zdrowia, który nie zostanie obciążony późniejszymi kosztami leczenia skutków osłabienia mięśni dna miednicy. 😉