Do boju biało-czerwoni, chwytajcie za bandaże fizjoterapeuci – czyli Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej czas zacząć

Do boju biało-czerwoni, chwytajcie za bandaże fizjoterapeuci – czyli Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej czas zacząć

Wielkimi krokami zbliżają się 19. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2018, które rozgrywane będą w dniach 9-30 września w Bułgarii i we Włoszech. Kibice siatkówki już nie
mogą doczekać się mundialu, tym bardziej, że tytułu będzie broniła… Polska! Może się jednak okazać, że to nie siatkarze będą głównymi bohaterami na boisku…

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn po raz 19

Siatkarski Mundial rozgrywany jest już po raz 19 i wprawdzie nie budzi on takich emocji i nie elektryzuje społeczeństwa w takim stopniu jak mundial piłkarski, to jednak właśnie on przynosi
nam więcej radości z kibicowania (o ile oczywiście lubi się tę dyscyplinę sportu). To wszystko zasługa naszych siatkarzy, którzy na ostatnim mundialu pod wodzą trenera Stefana Antigi w pięknym stylu wywalczyli złoty medal podczas mistrzostw rozgrywanych, de facto, w Polsce. Smak zwycięstwa jest wyjątkowy i rozbudza i tak już spore oczekiwania kibiców.

Tym razem o medal może być dużo trudniej… Nasza kadra została od tamtego czasu mocno przebudowana. Wystarczy wspomnieć, że odeszły z niej takie gwiazdy jak Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Krzysztof Ignaczak czy Paweł Zagumny. Przebudowana kadra nowego trenera Vitala Heynena w pewnością ma jednak duży potencjał i jest w stanie pozytywnie zaskoczyć.

Polscy siatkarze mistrzami świata – mundial 2014 (Źródło zdjęcia: sport.onet.pl)

Skład kadry reprezentacji Polski

Trener Vital Heynen, który wcześniej z powodzeniem trenował reprezentację narodową Belgii, ma niełatwe zadanie – musi sprawić, by Polska powróciła na siatkarski szczyt oraz sprostać
wymaganiom kibiców, które, jak wiadomo, są wysokie. Dlatego też postawił on na połączenie doświadczonych graczy (aczkolwiek tylko 5 z nich to mistrzowie z 2014) z młodymi zawodnikami, którzy posiadają duży potencjał. Zdecydowana większość naszych reprezentantów gra w PlusLidze.
Kadra siatkarzy na 2018 r. jest znana i jej dokładny skład został opublikowany na stronach Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga, Marcin Komenda, Marcin Janusz
Środkowi: Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniiek, Bartłomiej Lemański, Jakub Kochanowski, Jan Nowakowski, Norbert Huber
Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek, Michał Żurek, Kacper Piechocki
Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek, Maciej Muzaj, Damian Schulz
Przyjmujący: Michał Kubiak, Mateusz Mika, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal

Sztab trenerski i medyczny, fizjoterapeuci kadry siatkarzy

O ile to, kto rzeczywiście pokaże się na boiskach w Bułgarii i we Włoszech, oczywiście zweryfikuje życie, to jednego możemy być pewni – nasz sztab trenerski i medyczny na pewno
pokażą się na parkiecie.

Vital Heynen – pierwszy trener
Michał Mieszko Gogol – asystent trenera
Sebastian Pawlik – asystent trenera
Paweł Woicki – asystent trenera
Jakub Gniado – trener przygotowania fizycznego
Jan Sokal – lekarz prowadzący
Krzysztof Zając – lekarz
Wiesław Maroń – lekarz
Sebastian Żabierek – lekarz
Tomasz Pieczko – fizjoterapeuta
Mateusz Kowalik – fizjoterapeuta
Robert Kaźmierczak – statystyk
Andrzej Wołkowycki – kierownik zaopatrzenia
Mariusz Szyszko – dyrektor reprezentacji/rzecznik
Hubert Tomaszewski – menedżer

Na mistrzostwach z pewnością czekają nas niespotykane emocje, dramatyczne zwroty akcji i pewne niespodzianki. Niewykluczone jest, że to nie siatkarze będą grali pierwsze skrzypce na boisku, a właśnie… FIZJOTERAPEUCI! Dlaczego to fizjoterapeuci kadry siatkarzy mieliby być bohaterami nadchodzących mistrzostw? Mistrzostwa są długie, gra toczy się o dużą stawkę, by dotrzeć do strefy medalowej trzeba przejść przez 3 fazy grupowe, rozgrywając łącznie 10 spotkań (większość z nich wypadałoby wygrać), nierzadko pięciosetowych.

A w strefie medalowej nie ma już taryfy ulgowej – gra toczy się do upadłego (któż nie chciałby wywalczyć medalu, najlepiej złotego, jak dokonała tego reprezentacja Polski 4 lata temu?). Oznacza to maksymalny wysiłek, duże natężenie ruchu i maksymalne eksploatowanie mięśni. Przy takich przeciążeniach dla mięśni i stawów o wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje nie jest trudno. Dlatego portal efizjoterapia.pl trzyma razem z kibicami kciuki za fizjotrerapeutów kadry siatkarzy, Tomasza Pieczkę oraz Mateusza Kowalika. Przy okazji wypadałaby choć trochę przybliżyć ich sylwetki.

Fizjoterapeuta Tomasz Pieczko

Współpracuje z kadrą narodową siatkarzy jako fizjoterapeuta od od 2014 roku, kiedy to do sztabu włączył go Staphane Antiga. Razem z kadrą Antigi zdobył złoty medal mistrzostw świata w 2014 oraz rywalizował na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Pracuje również w klubie SKRA Bełchatów, gdzie pełni obowiązki fizjoterapeuty wspólnie z Tomaszem Kuciapińskim. Wcześniej pracował w Cuprum Lubin.

Tomasz Pieczko (Źródło zdjęcia: pzps.pl)

Fizjoterapeuta Mateusz Kowalik

Absolwent Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły w Opolu. Jako fizjoterapeuta specjalizuje się w zabiegach rehabilitacyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych oraz metod fizjoterapeutycznych. W swojej pracy zawodowej pracował jako fizjoterapeuta w Cuprum Lublin, potem w reprezentacji Polski w piłce siatkowej U-23, a od 2018 r. Jest fizjoterapeutą reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Prowadzi również prywatny gabinet fizjoterapii Fizjo Clever.

Mateusz Kowalik (Źródło zdjęcia: pzps.pl)

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla siatkarzy

Bardzo ważnym elementem przygotowania fizycznego naszych zawodników jest na dobrze wykonana praca przez fizjoterapeutów. Wiadomo, zabiegi są nieodłącznym elementem sportu nie tylko przed, lecz przede wszystkim po meczu. Masaże szczególnie eksploatowanych mięśni nóg są nieodzowne, by możliwie jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej po trudnym meczu. Podczas mistrzostw zdolność szybkiej regeneracji i rekonwalescencji może okazać się kluczowa. To samo dotyczy boiskowych urazów: niejednokrotnie byliśmy świadkami trudnych chwil, gdy obolały zawodnik schodzi z boiska z podejrzeniem zerwania ścięgna lub uszkodzenia rzepki, na szczęście (i tu warto podkreślić rolę fizjoterapeuty!) bardzo często naszym cudotwórcom udaje się przywrócić zawodników do pełnej sprawności w ciągu jednego lub dwóch dni. Wtedy, na pierwszy rzut oka wyglądający na fatalny, uraz staje się tylko niegroźnym incydentem na drodze po najwyższe trofea.

Poniżej prezentujemy nagranie video „Z wizytą u fizjo”, w którym można zobaczyć kulisy pracy fizjoterapeuty Tomasza Pieczki, który przeprowadza zabiegi fizjoterapeutyczne dla Michała Kubiaka:

Podsumowanie

Czy możemy liczyć na medal? Życie to zweryfikuje. Jako kibice musimy mocno zaciskać kciuki i wierzyć, że nasi siatkarze wspólnie ze wspierającym ich sztabem oraz fizjoterapeutami dadzą z siebie wszystko (a nawet i więcej), by na boiskach w Bułgarii i we Włoszech powalczyć o dobry wynik, a może nawet i kolejny medal. Trzymamy również mocno kciuki za fizjoterapeutów naszej kadry i wierzymy, że ich zdolności oraz złote ręce pomogą naszym siatkarzom w szybkim powrocie do pełnej sprawności w kluczowych momentach. Na pewno nie będzie łatwo, gdyż konkurencja jest mocna i faworytów do medali jest więcej niż krążków do rozdania. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko zakończy się jak najlepiej.

Do boju biało-czerwoni! Chwytajcie za bandaże fizjoterapeuci! Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej czas zacząć!