Elektroniczna dokumentacja medyczna dla fizjoterapeuty – najważniejsze informacje!

Elektroniczna dokumentacja medyczna dla fizjoterapeuty – najważniejsze informacje!

Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej to teraz gorący temat. Zostało coraz mniej czasu na wprowadzenie tej zmiany do gabinetu fizjoterapeuty, dlatego warto poznać najważniejsze informacje związane z tym tematem!

1. Dlaczego muszę prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej?

Obecne zmiany są spowodowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 06.04.2020 r. W jego treści znalazł się zapis dotyczący również fizjoterapeutów, którzy muszą zacząć prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej.

2. Do kiedy najpóźniej należy wprowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej do swojego gabinetu?

Teoretycznie masz czas do końca 2020 roku. Dlaczego teoretycznie? W rozporządzeniu znajduje się dość tajemniczo brzmiący tekst w § 1 pkt 2 mówiący, że „dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeśli (…) warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej”.

Ciężko jednak w obecnych czasach wyobrazić sobie, że ktoś w swoim gabinecie nie ma dostępu np. do sieci elektrycznej i nie może podłączyć tam komputera stacjonarnego lub po prostu skorzystać z laptopa albo nawet tableta czy telefonu. Jeśli chodzi o Internet to dostęp do niego można mieć na wiele różnych sposobów, więc np. argumentacja, że w tym miejscu ciężko o sieć kablową może nie zostać przyjęta. Operatorzy sieci komórkowych oferują pakiety Internetu, więc prawie w każdym miejscu można postarać się o dostęp do sieci.

W razie ewentualnej kontroli na pewno padnie pytanie o konkrety związane z warunkami organizacyjno-technicznymi, przez które nadal nie możesz prowadzić dokumentacji w formie elektronicznej. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, jeśli sądzisz, że jest jeszcze sporo czasu. Tak czy siak, od nowego roku każdy fizjoterapeuta będzie musiał zacząć wypełniać dokumentację medyczną na ekranie komputera lub innego urządzenia, więc nie ma co z tym zwlekać.

3. Czy mogę prowadzić dokumentację medyczną jednocześnie w formie papierowej i elektronicznej?

Zgodnie z § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia nie można tego robić. Dokumentacja może być prowadzona tylko w jednej formie. Dlatego, kiedy zaczniesz wypełniać wszystko na komputerze, nie rób drugiej takiej samej pracy ręcznie.

4. Dokumentacja zbiorcza czy indywidualna? Co muszę prowadzić?

Większość fizjoterapeutów będzie prowadzić tylko dokumentację indywidualną. Jedynie w jednej sytuacji będzie wymagane prowadzenie obu tych typów dokumentacji. Kiedy? Zgodnie z rozporządzeniem § 62 pkt 2: „Fizjoterapeuta wykonujący indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład dokonuje wpisów w dokumentacji indywidualnej i zbiorczej prowadzonej przez podmiot leczniczy (…)”. Jeśli działasz na własną rękę, będzie Cię obowiązywać tylko dokumentacja indywidualna, czyli uzupełnianie karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej.

5. Jak mogę prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej?

Aby najwygodniej prowadzić nową dokumentację medyczną najlepiej postawić na program dostosowany do zmian, jakie wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia. Takim programem jest eFizjoterapia! Nasz system dba nie tylko o odpowiednie zabezpieczenie dokumentacji i jej właściwe przechowywanie, ale również stawiamy na funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają codzienną pracę. W końcu sami korzystamy z tego programu na co dzień! 🙂 Regularnie wprowadzamy też zmiany, które podsuwają nam sami fizjoterapeuci już korzystający z naszego programu. Im więcej przydatnych ułatwień, tym lepiej!

6. Jak prowadzi się dokumentację medyczną w eFizjoterapii?

Podczas wypełniania dokumentacji medycznej masz łatwy dostęp do kodów ICF oraz ICD-10, a cały widok arkusza dokumentacji został podzielony na czytelne okienka, w których wpiszesz wszystkie najważniejsze informacje. W naszym programie znalazło się miejsce dla wszystkich informacji wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które dotyczą prowadzenia karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Pełną dokumentację podpinasz do każdego pacjenta, więc od teraz wszystkie informacje zawsze będziesz mieć w jednym miejscu!

7. Co jeszcze oferuje eFizjoterapia? Czy macie kalendarz wizyt lub inne ułatwienia dla fizjoterapeutów?

Oprócz prostej w prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej znajdziesz też u nas kalendarz do umawiania wizyt online, który możesz prowadzić samodzielnie oraz udostępnić swoim pacjentom, aby sami umawiali się na wizyty. Profil na naszej stronie jest również świetną reklamą i miejscem, gdzie możesz zbierać pozytywne opinie od swoich pacjentów. Pamiętamy też o regularnej aktualizacji oprogramowania i wsparciu technicznym dla fizjoterapeutów. Jeszcze więcej na temat opcji eFizjoterapii znajdziesz tu.

Aby przekonać się, jak działa nasz program, po prostu go przetestuj! Oferujemy aż 6 miesięcy darmowego konta premium, dzięki czemu samodzielnie przekonasz się, jak pracuje Ci się codziennie z eFizjoterapią. Masz do nas jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!