Funkcjonowanie w dobie pandemii.

Funkcjonowanie w dobie pandemii.

Z dnia na dzień znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Choć w Polsce rozprzestrzenianie się wirusa nie osiągnęło takiej skali, jaka miała miejsce w Chinach czy ma miejsce we Włoszech i innych krajach Europy, to podjęte kroki w celu ograniczenia zachorowań mocno zaburzyły funkcjonowanie i dotychczasowe życie firmom i wielu osobom. Szacuje się, że punkt kulminacyjny zachorowań w naszym kraju dopiero nadejdzie. Dlatego dotychczasowe działania takie jak zamknięcie granic, ograniczenie działalności poszczególnych firm czy zamknięcie szkół i odwołanie imprez masowych mają na celu jak największe opóźnienie rozprzestrzeniania się COVID-19. Jest to o tyle ważne, że w przypadku zarażenia się większości społeczeństwa, służba zdrowia zupełnie utraciłaby wydolność, tak jak w zasadzie ma to miejsce we Włoszech. Mniejsza liczba przypadków w jednym czasie daje szanse na to, że w szpitalach nie zabraknie łóżek, a każdy chory będzie mógł otrzymać profesjonalną pomoc medyczną.

Problemy gabinetów fizjoterapeutycznych.

Sytuacja jest dynamiczna i z każdym dniem wchodzą nowe rozporządzenia dotyczące działalności podmiotów leczniczych. Krajowa Rada Fizjoterapeutów opublikowała rekomendacje dla podmiotów wykonujących świadczenia fizjoterapeutyczne ambulatoryjne oraz domowe.

KRF rekomenduje:

1. niezwłoczne przełożenie zabiegów na inny termin i czasowe zamknięcie ambulatoriów fizjoterapeutycznych, a także ograniczanie fizjoterapeutycznej opieki domowej na okres co najmniej najbliższych dwóch tygodni.

2. kontynuowanie fizjoterapii tylko dla pacjentów, u których przerwanie rehabilitacji skutkuje zagrożeniem życia lub nieodwracalnymi powikłaniami i uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to m.in. pacjentów leżących, przewlekle chorych, z chorobami płuc lub zagrożonych zapaleniem płuc, po zabiegach chirurgicznych, z zakrzepicą. Dla nich rekomendujemy opiekę w formie fizjoterapii domowej.

3. prowadzenie fizjoterapii za pomocą technik telemedycyny z wykorzystaniem połączeń wideo, mailingu czy komunikacji telefonicznej i sms.

4. minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez negocjacje płacowe z pracownikami i współpracownikami, renegocjację umów o najem i inne usługi dodatkowe;

5. korzystanie z form wsparcia dla przedsiębiorców przygotowanych przez ZUS i MRPIPS.

Nie wiemy, jak sytuacja rozwinie się w późniejszym czasie, wiemy jednak, że ten stan może mocno uderzyć w finanse fizjoterapeutów i przedstawicieli wielu innych zawodów. Minusem takiej sytuacji jest to, że nie do końca mogliśmy się na nią przygotować. Nie każdy mógł zabezpieczyć sobie odpowiednią ilość środków finansowych, tym bardziej, że raczej nikt nie zakładał, że będzie musiał przestać wykonywać swoją pracę na dłuższy czas.

Jak minimalizować ryzyko zakażenia.

Doskonale zdajecie sobie sprawę, jakie środki ostrożności należy podjąć, żeby nie narażać siebie i osób wokół złapaniem wirusa. Mimo wszystko uważamy, że choć podawane do znudzenia informacje to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy teraz robić. Uczulając wszystkich naokoło o podstawowych zasadach higieny, znacząco możemy zredukować liczbę, a przynajmniej tempo zakażeń.

– Myjemy ręce! Jak najczęściej przez co najmniej 30 sekund, zwłaszcza po wizytach w sklepach, przychodniach itp.

– Unikamy zatłoczonych miejsc,

– Zakupy robimy jak najrzadziej i płacimy kartą lub zbliżeniowo,

– Ograniczamy kontakty nawet z bliskimi, zwłaszcza tymi starszymi,

– Dbamy o czystość w domu, często robiąc pranie i dezynfekując toalety, umywalki itd.

– Nie zapominajmy o dezynfekcji telefonów/smartfonów. Rzadko kto o tym myśli, ale telefony dotykamy co chwilę!

– Wysypiajmy się. Brak snu osłabia nasz organizm co powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na infekcję.

Żyjmy (w miarę) normalnie.

Pomimo stanu wyjątkowego najlepsze co możemy zrobić, to zachować spokój i żyć mniej więcej tak, jak żyliśmy do tej pory. Wiemy, że trudno będzie nie myśleć o tym co czeka nas dalej i jak to wszystko będzie przebiegało. Jeżeli tylko możemy, dopatrujmy się w tym wszystkim plusów. W końcu, może będziemy mieli więcej czasu, który spędzimy w domowym zaciszu z najbliższymi, nadrobimy zaległości w lekturach, które dużo wcześniej kupiliśmy, ale jeszcze nie było okazji ich przeczytać. Dla fanów kina to doskonała okazja do nadrobienia zaległości i obejrzenia najważniejszych produkcji filmowych. Życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia i siły oraz tego, żeby powrót do wcześniejszego stanu nastąpił szybciej niż nam się wydaje!