Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się przygotować?

Decyzja podjęta – trzeba wybrać się do fizjoterapeuty! Problem w tym, że mało kto tak naprawdę wie, czym zajmuje się taki specjalista i w jaki sposób przebiega pierwsza wizyta. Co ze sobą zabrać na pierwszą rehabilitację? Czy trzeba się jakoś konkretnie ubrać lub czegoś unikać? Jak przebiega taka pierwsza wizyta? O czym jeszcze warto wiedzieć?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty

Zanim po raz pierwszy przekroczymy próg gabinetu fizjoterapeuty, powinniśmy zadbać o kilka ważnych szczegółów. Dzięki temu cała wizyta przebiegnie sprawnie, a my będziemy mogli w najlepszy sposób wykorzystać czas na rehabilitację.

Znalezienie dobrego specjalisty

Przed umówieniem się na wizytę u fizjoterapeuty sprawdźmy najpierw, czy jest polecany przez inne osoby, jaką ma opinię, wykształcenie i doświadczenie. Takie informacje można znaleźć np. na naszej stronie eFizjoterapia.pl. Dobry specjalista na pewno będzie zachwalany przez innych! Umawianie się w ciemno może skończyć się tym, że wyjdziemy z wizyty niezadowoleni. Dlatego lepiej nie ryzykować i szukać sprawdzonych fizjoterapeutów.

Badania diagnostyczne i dokumentacja medyczna

Jeżeli termin mamy już zarezerwowany, to teraz czas na kolejne przygotowania. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba ze sobą zabrać na pierwszą rehabilitację, jest dokumentacja medyczna w tym wszystkie wyniki badań i prześwietlenia. Jeśli mieliśmy robione RTG, USG czy MRI to warto pokazać je fizjoterapeucie. Im więcej informacji przekażemy, tym łatwiej będzie dobrać dla nas odpowiednią terapię.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Wizyta bez leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

Dolegliwości bólowe bywają bardzo dokuczliwe, dlatego często sięgamy po leki, które pomogą nam poczuć się lepiej. Jednak tego dnia, kiedy mamy umówioną wizytę, warto odstawić wszystkie preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Fizjoterapeuta musi wiedzieć, w którym miejscu odczuwamy ból. Łagodzenie objawów może prowadzić do zamaskowania całego problemu i postawienia błędnej diagnozy. To właśnie dolegliwości bólowe są najczęstszą oznaką, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego. Dlatego warto nie brać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych tego dnia, by ułatwić postawienie odpowiedniej diagnozy.

Odpowiedni strój to podstawa!

Pierwsza wizyta i dalsza rehabilitacja wiążą się z wykonywaniem konkretnych ćwiczeń oraz badaniem manualnym. Dlatego najlepiej postawić na wygodny strój, który nie będzie krępował naszych ruchów. Może to być sportowe ubranie lub po prostu takie, w którym czujemy się swobodnie. Lepiej jest unikać formalnych strojów, jeansów czy niewygodnej bielizny. W wielu miejscach istnieje możliwość przebrania się przed badaniem, więc warto o to dopytać.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

O co jeszcze zadbać?

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, co zjemy przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty. Najlepiej postawić na lekkostrawny i mały posiłek oraz nie przejadać się przed badaniem i ewentualnymi ćwiczeniami. Oczywiście trzeba też pojawić się na ustaloną godzinę – szanowanie czasu drugiego człowieka to podstawa! Na wizytę mamy określony czas np. 60 minut, a potem umówieni są kolejni pacjenci, więc spóźniając się, tracimy możliwość dokładnego przebadania się i leczenia naszych dolegliwości. Co gorsza, jeśli będziemy się nagminnie spóźniać, fizjoterapeuta może nie chcieć już z nami współpracować.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

  1. Wywiad

Wizyta u fizjoterapeuty rozpocznie się od wywiadu. Jest to po prostu rozmowa na temat dolegliwości bólowych, problemów z ruchem i historii choroby. Często pojawiają się pytania, od kiedy odczuwamy ból, kiedy pierwszy raz zauważyliśmy jakieś niepokojące symptomy, jak silne są objawy i jak do tej pory wyglądało leczenie. Możemy spodziewać się też poruszenia tematów związanych z codzienną aktywnością fizyczną, stylem życia, charakterem wykonywanej pracy, przebytymi urazami i operacjami czy chorobami współistniejącymi i stałymi lekami.

Im więcej informacji dostanie fizjoterapeuta, tym łatwiej będzie mu właściwie zdiagnozować problem. Dlatego nie warto niczego ukrywać i trzeba być szczerym podczas takiej rozmowy. Jeśli obawiamy się, że możemy o czymś zapomnieć, warto zapisać sobie na kartce najważniejsze informacje związane z naszą chorobą. Zarówno w czasie wywiadu, jak i podczas kolejnych etapów składających się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty możemy zadawać pytania. Jeśli w naszej głowie pojawią się jakieś wątpliwości, to specjalista powinien je rozwiać i wszystko nam wytłumaczyć.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

  1. Badanie funkcjonalne

Po przeprowadzeniu wywiadu przyjdzie czas na pierwszą pracę z ciałem. Fizjoterapeuta zwykle sprawdza jaką ruchomość mają stawy, bada bolące okolice oraz ocenia wzrokowo (zmiany na skórze, obrzęki, zaczerwienienia, postawę całego ciała). Istotna do postawienia odpowiedniej diagnozy jest również wiedza na temat temperatury tkanek w obrębie bolącego miejsca, napięcia mięśni oraz tego, czy odczuwamy sztywność w badanym obszarze ciała. Mogą zostać też sprawdzone nasze odruchy oraz czucie powierzchniowe i głębokie. Całe badanie odbywa się w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej w zależności od problemu.

  1. Wstępna diagnoza

Kolejnym krokiem jest wstępna diagnoza wraz z zaleceniem, by wykonać określone badania (jeśli do tej pory nie były robione) lub odbyć dodatkową konsultację neurologiczną albo ortopedyczną. Może się też okazać, że nasz problem będzie łatwy do rozpoznania i już na pierwszym spotkaniu zostanie postawiona konkretna diagnoza.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

  1. Pierwsze ustalenia terapeutyczne

Jeśli wywiad, badanie i diagnoza nie zajmą zbyt wiele czasu, to podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty możemy już rozpocząć rehabilitację. Jeśli omawianie problemu zajęło praktycznie całą wizytę, to zabiegi i ćwiczenia rozpoczną się podczas kolejnego spotkania.

Nastawmy się również na to, że same wizyty to za mało i na pewno czeka nas wiele dodatkowej pracy w domu. Fizjoterapeuta zwykle dobiera dla każdego pacjenta konkretny zestaw ćwiczeń i tłumaczy, które z nich należy wykonywać codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie! Bez połączenia pracy w gabinecie i tej w domu nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów, dlatego trzeba być wytrwałym i stosować się do planu opracowanego przez fizjoterapeutę. Przecież chodzi nam o to, żeby w końcu poczuć się lepiej!

Jak wielogodzinne siedzenie za biurkiem wpływa na zdrowie i kondycję całego ciała? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym kolejnym artykule!