Jak długotrwałe siedzenie wpływa na ciało? Co można z tym zrobić?
Nasze ciało zostało zaprojektowane przez naturę do chodzenia, biegania i ciągłego pozostawania w ruchu. Jednak w dzisiejszym świecie robimy coś zupełnie odwrotnego – większość z nas wiele godzin spędza za biurkiem, a po pracy najchętniej położylibyśmy się z telefonem w ręce. Taki styl życia może zemścić się za kilka lat. Dlaczego długotrwałe siedzenie jest takie niebezpieczne dla organizmu człowieka?
Jak długotrwałe siedzenie wpływa na plecy i szyję?
Wiele osób uważa, że długie siedzenie za biurkiem wpływa negatywnie jedynie na zdrowie naszych pleców. Nic bardziej mylnego – to tylko wierzchołek góry lodowej! Nie da się jednak zaprzeczyć, że kręgosłup nie lubi stagnacji – podczas ruchu miękkie krążki międzykręgowe są cały czas odżywiane, a kolagen utrzymuje swoją elastyczność. W czasie długiego siedzenia kręgosłup zostaje nierównomiernie i na długo obciążony, co może skończyć się uczuciem sztywności, bólem pleców, a z czasem nawet dyskopatią (zwyrodnieniem dysków międzykręgowych). Kark i barki też nie lubią długiego siedzenia. Często się zdarza, że w czasie pracy przy komputerze wysuwamy głowę do przodu, czego skutkiem są napięte mięśnie pleców, karku i ramion. Jeśli wejdzie nam to w nawyk, to konsekwencją takiej pozycji może być sztywnienie i ból szyi oraz pojawienie się wdowiego garbu, czyli wady postawy charakteryzującej się widocznym zgrubieniem u podstawy karku (w dolnej części kręgosłupa szyjnego).
Nogi i biodra też nie lubią siedzieć
Długotrwałe siedzenie można odczuć też w biodrach i nogach. Ciągłe przebywanie w tej pozycji skraca mięśnie zginające kolana i biodra, więc trudniej jest się nam głęboko schylić i czujemy się mocno zesztywniali po wstaniu z krzesła. Co więcej, siedzenie w niedbały sposób przez wiele godzin osłabia mięśnie brzucha. Może to prowadzić do przeciążeń kręgosłupa i miednicy oraz wywoływać dolegliwości bólowe. Warto też wspomnieć o zmniejszonym przepływie krwi w nogach, co po czasie może wywołać obrzęki i żylaki. Szczególnie szkodliwe jest podwijanie nóg na długi czas oraz siedzenie z nogą na nodze!
Długie siedzenie wpływa również na organy wewnętrzne!
Jednym z narządów, który źle reaguje na siedzący tryb życia, jest trzustka. Nasza wrażliwość insulinowa podczas bezruchu jest zaburzona, więc ten organ zaczyna wytwarzać zbyt dużo insuliny, a poziom cukru we krwi wzrasta. Skutkiem tego jest łatwiejsze przybieranie na wadze, cukrzyca, a nawet choroby trzustki czy rak okrężnicy. Taki stan rzeczy odbija się także na sercu – podwyższony cukier i cholesterol wpływają negatywnie na jego pracę, co może prowadzić do udaru czy zawału. Zgarbiona pozycja siedząca nie jest też dobra dla płuc oraz jelit.
Jak zminimalizować szkodliwość długiego siedzenia? Tylko ruchem!
Uświadomienie sobie, jak wiele złego robi naszemu ciału długie siedzenie, może przerazić. Co jednak mamy zrobić, jeśli nasza praca wymaga takiej pozycji przez wiele godzin? Nie ma co załamywać rąk – trzeba działać i to dosłownie! Aby minimalizować szkodliwe skutki długotrwałej pozycji siedzącej, powinniśmy przynajmniej 60 minut dziennie przeznaczyć na aktywność fizyczną. Nie musimy od razu biec na siłownię, jeśli tego nie lubimy. Możemy postawić na szybki spacer, jogging, pływanie, a nawet domowe porządki. Ważne jest natomiast, żebyśmy się rzeczywiście intensywnie poruszali, zmęczyli fizycznie i poczuli, że nasze ciało wykonało konkretną pracę.
Jak radzić sobie w biurze podczas wielu godzin siedzenia?
Możemy zadbać o nasze ciało także w biurze. Wprowadzenie do codziennej rutyny kilku ważnych nawyków wpłynie pozytywnie na kondycję całego ciała, a także pobudzi umysł do pracy. Długie siedzenie w jednej pozycji zaburza koncentrację, powoduje senność, a nawet rozdrażnienie. Dlatego poniższe zasady przyniosą pozytywne rezultaty nie tylko pracownikom, ale również pracodawcom – odpowiednio zadbany organizm to również lepiej pracujący umysł!
Najważniejsze zasady pracownika biurowego:
- Co godzinę wstań – przejdź się po korytarzu, idź załatwić coś na innym piętrze i wejdź po schodach lub po prostu poruszaj się po swoim biurze. Te kilka minut co godzinę naprawdę robią różnicę!
- Zmieniaj pozycję – poruszaj nogami i stopami, zmieniaj ułożenie rąk oraz koryguj swoją postawę tak, by w ciele pracowały różne mięśnie. Najgorsze jest pozostawanie w kompletnym bezruchu.
- Staraj się nie garbić – plecy, barki i kark nie lubią tej pozycji, szczególnie gdy pozostaje się w niej na długi czas, więc pilnuj wyprostowanej sylwetki.
- Wykonuj proste ćwiczenia – jeśli masz do tego warunki, zrób co jakiś czas krążenie ramion, kilka przysiadów, rozruszaj kark, rozciągnij się. Twoje ciało Ci za to podziękuje!
Bolą Cię plecy, kark lub barki od długiego siedzenia za biurkiem? Dowiedz się, jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę, który pomoże Ci pozbyć się tego problemu.