Kursy i szkolenia dla fizjoterapeutów. Dlaczego warto (trzeba) z nich korzystać?

Kursy i szkolenia dla fizjoterapeutów. Dlaczego warto (trzeba) z nich korzystać?

Kursy dla fizjoterapeutów to temat rzeka. Nie ulega wątpliwości, że każdy fizjoterapeuta, nie tylko ten, który rozpoczyna swoją przygodę w zawodzie, powinien brać udział w kursach i szkoleniach. Wydaje się jednak oczywiste, że zwłaszcza na początku drogi zawodowej takie kursy są najbardziej niezbędne.

Fizjoterapia to ciągłe dokształcanie się

 

Fizjoterapia jak każda dziedzina odwołująca się do medycyny i lecznictwa ciągle się zmienia. Co jakiś czas dowiadujemy się o nowych metodach wspomagających pacjentów w dojściu do pełni sprawności po chorobach czy urazach. Zwłaszcza w momencie, kiedy rozpoczynamy pracę jako fizjoterapeuta lub jeszcze jesteśmy studentami, liczba kursów i ich koszt mogą delikatnie nas przerazić. Musimy jednak pamiętać, że nasz udział w przedsięwzięciach, które rozwijają naszą wiedzę i umiejętności jest w pewnym sensie obowiązkowy. Bez ciągłego doskonalenia się nie będziemy w stanie przez całą karierę zapewnić swoim pacjentom należytej opieki, a ich rehabilitacja nie będzie przynosiła tak dobrych wyników.

Jaki kurs dla fizjoterapeuty wybrać?

 

Wybór kursów dla fizjoterapeuty jest ogromny. Nie skupimy się jednak na tym, który kurs i metoda będą najlepsze. W internecie znajdziecie mnóstwo opinii, które powinny Was odpowiednio ukierunkować i pomóc w podjęciu decyzji. Chcielibyśmy się skupić na innym aspekcie związanym z decyzją o podjęciu szkolenia . SPECJALIZACJA. Podejrzewamy, że większość z Was ma jasno obrany cel i wie, w jakim kierunku skierować swoją karierę. W związku z tym, że kursy i szkolenia nie należą do najtańszych, im szybciej wybierzemy ścieżkę, którą chcemy iść, tym mniej środków ulokujemy w niepotrzebne szkolenia. Pamiętajmy także o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Kwalifikacje nabywane podczas szkoleń nie uczynią z nas dobrych fizjoterapeutów. Zawsze w każdej dziedzinie najważniejsze jest doświadczenie i wykorzystywanie posiadanej wiedzy w codziennej pracy.

 

Konferencja jako źródło wiedzy

 

Doskonałym źródłem wiedzy są konferencje. Uczestnictwo w takim spotkaniu wiąże się z wieloma korzyściami. Po pierwsze – ciekawe wykłady, które prowadzone są przez autorytety w dziedzinie fizjoterapii. Podczas takiej prelekcji mamy możliwość poznania technik stosowanych przez specjalistów, poznać ich ich plusy i minusy oraz możliwość łączenia z innymi metodami. Zdajemy sobie sprawę, że każda metoda ma swoje wady i zalety. Dobry fizjoterapeuta potrafi tak je połączyć, że będą one przynosiły o wiele więcej korzyści pacjentom. Kilkadziesiąt, kilkaset osób z tej samej branży w jednym miejscu? To świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania ciekawych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą. Kolejnym plusem konferencji jest koszt uczestnictwa. W większości przypadków jest on znacznie niższy niż jakiekolwiek szkolenie, a nieraz jest całkowicie darmowy. Ewentualnymi kosztami są koszty związane z podróżą i noclegiem, które czasem również musimy doliczyć do standardowego szkolenia, które odbywa się poza miejscem naszego zamieszkania. Niezależnie z jakiego źródła wiedzy będziemy korzystali, musimy pamiętać, aby robić to regularnie, a umiejętności wykorzystywać w praktyce!

 

Brak czasu na szkolenia

 

Czy to na początku pracy czy posiadając już kilka lat doświadczenia, doskonale wiecie, że trudno wcisnąć szpilkę pomiędzy obowiązki wynikające z pracy i życia osobistego. Jak więc znaleźć czas, żeby jeszcze uczestniczyć w kursach, szkoleniach czy konferencjach? Choć dla niektórych ta opcja jest kontrowersyjna, warto przyjrzeć się szkoleniom online. Wiemy, że sieć zalana jest przez wiele mało wartościowych kursów, które nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej dawki wiedzy. Ich forma i jakość mocno odbiegają od oczekiwań. Mimo wszystko warto przyjrzeć się tej formie kształcenia. Przy odrobinie chęci, poświęcając kilka minut na przeczesanie internetu, będziemy w stanie znaleźć szkolenie, które będzie merytoryczne i wartościowe. Dodatkowym atutem tej formy dokształcania jest to, że kursy online można robić praktycznie wszędzie. Wystarczy jedynie dostęp do internetu. Zdecydowanie jest to wygodne, kiedy sami możemy wybrać sobie godzinę i czas do nauki. Jeżeli znajdziemy wolne 20 minut, dlaczego nie poświęcić ich na przestudiowanie choć części lekcji z kursu? Internet i nowe technologie stają się nieodłącznym elementem w każdym zawodzie. Dlatego jako fizjoterapeuci powinniśmy iść z duchem czasu i w miarę możliwości (i zdrowego rozsądku) korzystać z udogodnień, które oferuje nam cyberprzestrzeń.

Szkolenia a praca i reklama

 

Każde szkolenie może być też szansą dla fizjoterapeuty na dodatkową reklamę. Większość z nas chce powierzać swoje zdrowie osobom, które są wykształcone i posiadają doświadczenie. Każdy certyfikat lub dyplom jest doskonałym powodem do pochwalenia się przed szerszym gronem. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest powieszenie go na ścianie w poczekalni naszego gabinet lub w samym gabinecie na eksponowanym miejscu. Takie działanie wpływa pozytywnie na odbiór przez pacjentów, którzy nas odwiedzają. Wracając do wcześniejszego akapitu i możliwości, jakie daje nam sieć, czyli social media i strony www, warto pomyśleć o przekazaniu takiej informacji właśnie poprzez takie kanały. Pozwoli to w prosty sposób dotrzeć do dużej grupy potencjalnych pacjentów. Narzędzia te mogą posłużyć nam do tego, aby dać możliwość pacjentowi odnalezienia właśnie nas wśród innych specjalistów. Internet daje nam niemal nieograniczone możliwości. Dlatego warto zapoznać się z tym co ma do zaoferowania, a my wraz z nim. Właśnie dlatego chcielibyśmy stworzyć bazę wszystkich fizjoterapeutów w Polsce. Przyniesie to obopólną korzyść dla pacjentów oraz specjalistów zajmujących się fizjoterapią.