Kanał Social Media Fizjoterapeuty – wady i zalety

Kanał Social Media Fizjoterapeuty – wady i zalety

Zastanawialiście się kiedyś nad tym żeby wypromować swoją działalność w sieci, a konkretnie w Social Media? W zasadzie przed każdym działaniem jakie chcemy podjąć stawiamy sobie przeróżne pytania. Przede wszystkim zastanawiamy się nad sensem danego pomysłu. Najczęściej wybieraną formą potwierdzenia słuszności naszych planów jest stworzenie listy plusów i minusów lub tak jak napisaliśmy w tytule wad i zalet naszego pomysłu. Nasz blog i nasza strona skierowana jest do specjalistów zajmujących się fizjoterapią. Właśnie pod kątem takiej działalności przeanalizowaliśmy wady i zalety prowadzenia kont w serwisach społecznościowych.

 

Każda zaleta może być wadą…

 

Każdy z nas jest inny i inaczej podchodzi do różnych tematów. To, co dla jednego będzie zaletą dla kogoś innego może stanowić wadę nie do przeskoczenia. Pierwszym przykładem jaki przychodzi do głowy jest rozpoznawalność. Z jednej strony rozpoznawalność i obecność firmy w świadomości jak największej ilości odbiorców jest oczywiście wodą na młyn dla firmy. Z drugiej strony musimy pamiętać, że im więcej mamy „fanów”, a nasza firma odnosi sukcesy tym bardziej musimy dbać o treści publikowane w Social Media. Sami na pewno nie raz widzieliście „kryzys w social media” wywołany przez nie do końca przemyślany wpis lub komentarz. Do tego każdy musi liczyć się z konkurencją, która nie zawsze stosuje uczciwe walki na rynku. Niemniej jednak większa rozpoznawalność w 99 przypadkach na 100 wiąże się z większą ilością klientów, co akurat jest w 100 procentach zaletą!

 

Kolejna kwestia to szybkość komunikacji z dużą ilością osób naraz. Dzięki mediom społecznościowym w kilka chwil możecie skontaktować się z setkami czy tysiącami osób. Publikując post możecie poinformować ich o zmianie godzin pracy, urlopie czy niespodziewanej awarii prądu, która w danym dniu uniemożliwia kontynuowanie działalności. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nigdy nie mamy pewności, że informacja dotrze do wszystkich zainteresowanych. Możemy jednak w ten sposób pokazać, że dbamy nie tylko o samych pacjentów, ale także o ich czas. Możemy także publikować porady dla naszych pacjentów w formie filmów, które mogą w jakimś stopniu zaoszczędzić czas na tłumaczenie ćwiczeń w trakcie spotkań.  

 

Posiadanie profilu ma kolejną zaletę, o której nie możemy zapomnieć. Wzbudzamy zaufanie, co pozytywnie wpływa na marketing gabinetu fizjoterapeuty. W dzisiejszych czasach już nie ma wielu osób lub przedsiębiorstw, które nie mają Facebook’a, Instagrama czy Twittera. Większość potencjalnych klientów przed skorzystaniem z usługi sprawdza w internecie opinie. Jeżeli nie znajdzie naszej działalności w wyszukiwarce, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że z naszych usług nie skorzysta. 

 

Ile czasu fizjoterapeuta powinien poświęcić na Social Media 

 

Wadą istnienia w social media może być zbyt duża ilość czasu poświęcana na wymyślanie i planowanie treści do publikacji. Warto wspomnieć, że treści są niezwykle istotne i musimy przykładać wagę do tego o czym i jak piszemy. W końcu jeżeli nasi fani to osoby, które np. uwielbiają koty, to nie możemy publikować dla nich postów zachwalających psiaki. Jeżeli chcemy mieć pewność, że z naszego fanpage’a będą regularnie wychodziły posty możemy skorzystać z usług zewnętrznej firmy marketingowej. Zazwyczaj największym minusem takiego rozwiązania jest to, że takiej firmie będziemy musieli zapłacić. Za to przy minimalnym nakładzie czasowym zyskamy pewność, że nasze „społecznościówki” będą prowadzone regularnie i profesjonalnie. Odnosząc się do czasu poświęcanego na samodzielne tworzenie treści nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej kwestii. Social Media są bardzo zajmujące i czas na nich spędzony może się wydłużyć. W każdej chwili może pojawić się nowy news, zdjęcie czy filmik, którego nie da się nie obejrzeć. W ten sposób 15 minut spędzonych przed komputerem może zamienić się w godzinę lub więcej… 

 

Warto czy nie warto?

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej istnieją plusy i minusy obecności w Social Media. Jeżeli jednak mielibyśmy pokusić się o wybranie jednej prawidłowej odpowiedzi byłaby ona twierdząca. Warto prowadzić fanpage w kanale społecznościowym niezależnie od biznesu. Fizjoterapeuci budują zaufanie wśród swoich pacjentów głównie poprzez bezpośrednie spotkania. Jednak mając na uwadze, że internet jest wszechobecny warto stać się jego częścią i według przemyślanej strategii dać się poznać i zareklamować wśród potencjalnych klientów. 

 

Jaki kanał wybrać do komunikacji?

 

Równie istotnym elementem naszej komunikacji jest wybór kanału. Prym na świecie wiodą Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn. Najbardziej oczywistym kierunkiem wydaje się Facebook. Na tej platformie znajdziemy największy przekrój potencjalnych klientów. Zarówno jeżeli weźmiemy pod uwagę wiek użytkowników jak ich sytuację zawodową. Wydaje się, że tutaj komunikacja dla fizjoterapeuty będzie najłatwiejsza z tego względu, że mamy możliwość wyboru wielu form dodawania contentu. Zdjęcia, filmy, wpisy czy ankiety pozwolą na tworzenie zróżnicowanej i ciekawej dla odbiorcy treści. Ciekawą opcją dla osób, które chcą dotrzeć do firm jest LinkedIn, który wyróżnia się mniej rozrywkowym charakterem. Z kolei dwa pozostałe giganty społecznościowe to jest Instagram i Twitter są odrobinę ograniczone. Pierwszy kojarzony jest głównie z publikacji interesujących zdjęć, a drugi z krótkich treściwych wiadomości. Nie znaczy to jednak, że nie da się ich wykorzystać w promocji naszej praktyki. Jeżeli prowadzimy własną stronę internetową konta na tych portalach zapewniają nam na wstępie darmowe i pewne linki kierujące do naszego portalu.